• 70 rocznica wyzwolenia Lubrańca

20 stycznia 1945 r. nasze miasteczko zostało wyzwolone spod prawie sześcioletniej okupacji niemieckiej. Dzień wcześniej uciekający stąd żołnierze niemieccy wysadzili w powietrze mosty na rzece Zgłowiączce. Pierwsze patrole wojsk radzieckich dotarły do wsi Biernatki wieczorem 19 stycznia. W okolicach szkoły w Marysinie doszło do krótkiej strzelaniny z wycofującymi się Niemcami w stronę Redcza Kalnego. W Sułkowie samoloty niemieckie zrzuciły bomby na maszerujących tu Rosjan. Zginęło 8 żołnierzy i miejscowy rolnik. 20 stycznia drogami od Włocławka i Kłobi weszły do Lubrańca kolumny radzieckiego 9 Korpusu Pancernego wchodzącego w skład 2 Armii Pancernej. 5 dni poźniej  25 stycznia mieszkańcy Lubrańca powitali żołnierzy polskich z I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W obu wypadkach powitania były bardzo serdeczne, ale zarówno Rosjanie jak i Polacy w Lubrańcu zatrzymali się na krótko. Praktycznie po kilkunastu godzinach postoju ruszyli w kierunku na Osięciny, Toruń i Bydgoszcz, aby dalej wyzwalać nasz kraj.

Po odzyskaniu wolności w Lubrańcu podobnie jak i w innych miejscowościach na nowo zaczęto organizować urzędy, szkoły, służbę porzadkową. Z obozów, miejsc walk z czasem zaczęli wracać do kraju nasi rodacy. Polegli pod Lubrańcem żołnierze radzieccy zostali pochowani na cmentarzu w Zgłowiączce, a w 1949 r. ich ciała przeniesiono na cmentarz w Brześciu Kujawskim, gdzie powstała osobna kwatera naszych wyzwolicieli.

20 stycznia br. kombatanci, przedstawiciele władz i uczniowie z naszej gminy oddali hołd wyzwolicielom przed Pomnikiem Poległych za Wolną i Niepodległą Polskę.

Wojsko Polskie w Warszawie w 1945 r.

Pogrzeb żołnierzy radzieckich we Włocławku w 1945 r.

Uroczystości 70 rocznicy wyzwolenia - 20.01.2015 r. przed naszym pomnikiem

Wojciech Przybysz