95 rocznica powstania szkoły w Lubrańcu

7 lutego 1919 roku Józef Piłsudski wydał dekret, który był pierwszym aktem ustawodawczym dotyczącym szkolnictwa po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wprowadzał on w całym kraju obowiązkową, bezpłatną, siedmioklasową naukę dla dzieci w wieku 7 – 14 lat. Na mocy dekretu inspektorzy szkolni w powiatach zobowiązani zostali do opracowania sieci szkół na podległych im terenach, tak aby uczęszczanie do szkoły było możliwe dla wszystkich.

Władze Lubrańca przystąpiły do tworzenia systemu szkolnictwa przystosowanego do potrzeb mieszkańców. Największym problemem był budynek szkolny odpowiadający wymogom nauczania, albowiem w starym budynku mieszczącym się przy ul. Brzeskiej 35 (Polo Market) należało przeprowadzić gruntowne remonty. Jego pojemność nie wystarczała do objęcia nauczaniem wszystkich dzieci. Był to parterowy dom murowany pod papą, na działce o powierzchni 1 morgi i 50 prętów kwadratowych.

Po przystosowaniu obiektu szkolnego do potrzeb oświatowych rozpoczęto nauczanie dzieci w Polskiej Publicznej Szkole Powszechnej To wydarzenie należy uznać za powstanie szkoły podstawowej w Lubrańcu.

W pierwszym okresie szkoła liczyła cztery klasy i realizowała program typu klasycznego, który uzupełniany był elementami dodatkowymi. Pierwszymi uczniami były dzieci głównie z Lubrańca, dopiero w późniejszym okresie również z okolicznych wiosek.

Organem sprawującym funkcje kontrolna nad działalnością szkoły był dozór szkolny. W jego skład wchodzili przedstawiciele władz miasta oraz nauczyciele.

Zapewne, gdyby nie wybór Jana Woźnickiego do parlamentu byłby on pierwszym kierownikiem szkoły. Wydarzenie to spowodowało, że funkcję powyższą powierzono Edwardowi Wiśniewskiemu. Był on Kierownikiem aż do wybuchu II wojny światowej.

Tomasz Michalak