Katecheza z dnia 29 maja
Temat Katechezy zapisz w zeszycie : Pacierz - modlitwa - rozmowa z Panem Bogiem.
Napisz w zeszycie: Powtórzę pacierz następujące modlitwy:
1. Znak Krzyża Świętego
2. Pozdrowienie chrześcijańskie
3. Uwielbienie Pana Boga w Trójcy Świętej
4. Modlitwa Pańska
5. Pozdrowienie Anielskie
6. Osoby Boskie
7. Modlitwa do Anioła Stróża
8. Dekalog
9. Przykazania Kościelne
10. Skład Apostolski
11. Akt wiary, nadziei, miłości, żalu
12. Przykazanie Miłości
13. Główne Prawdy Wiary
14. Sakramenty święte
15. Grzechy główne
16. Warunki dobrej spowiedzi
17. Dobre uczynki człowieka
18. Ostateczne rzeczy człowieka
Z tych pytań będą oceny 1 ocena za pacierz ( pytania nr 1 - 18), druga ocena z odpowiedzi z lekcji, które pisaliście w zeszytach (notatki). Odpowiedź będzie przez telefon :) w następujących terminach i godzinach :) Podczas odpowiedzi mamy uzupełniony zeszyt z wszystkimi notatkami i zadaniami. Do tego terminu mamy wysłane wszystkie prace domowe (xfischer@list.pl) , jeśli ktoś tego nie zrobi otrzyma ocenę niedostateczną, przypominam, że pierwsza praca domowa była do Świąt Wielkanocnych. Dzwonimy na nr 784-336-873 lub piszemy smsa jeśli nie możemy zatelefonować, pięć minut przed planowaną rozmową, to wtedy ksiądz zadzwoni.
KLASA 8 a
13 maja: 10.50 nr 1; 11.00 nr 2; 11.10 nr 3; 11.20 nr 4; 11.30 nr 5;
14 maja: 8.55 nr 6; 9.05 nr 7; 9.15 nr 8; 9.25 nr 9; 9.35 nr 10;
20 maja: 10.50 nr 11; 11.00 nr 12; 11.10 nr 13; 11.20 nr 14; 11.30 nr 15; 11.40 nr 16;
21 maja: 8.55 nr 18; 9.05 nr 20; 9.15 nr 20; 9.25 nr 21;
KLASA 8 b
13 maja: 11.45 nr 1; 11.55 nr 2; 12.05 nr 3; 12.15 nr 4; 12.25 nr 5; 12.35 nr 6;
14 maja: 9.50 nr 7; 10.00 nr 8; 10.10 nr 9; 10.20 nr 10; 10.30 nr 11; 10.40 nr 12;
20 maja: 11.45 nr 13; 11.55 nr 14; 12.05 nr 15; 12.15 nr 16; 12.25 nr 17; 12.35 nr 18;
21 maja: 9.50 nr 19; 10.00 nr 20; 10.10 nr 21
Katecheza z dnia 22 kwietnia 2020 r.
W zeszycie zapisz temat: 100 rocznica urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II
Obejrzyj film, który znajduje się w linku i napisz krótką notatkę w zeszycie, która odzwierciedli całe życie papieża Jana Pawła II, dziś świętego Kościoła:
https://www.youtube.com/watch?v=8gYcf39_qlw
Katecheza z dnia 23 kwietnia 2020 r
W zeszycie zapisz temat: Oglądamy film „Karol - człowiek, który został papieżem”.
Zapisz również te dwa polecenia i napisz, który został przez Ciebie wybrany, chociaż podkreśl.
https://www.youtube.com/watch?v=pxfRhZ0307E
(jeśli wrócimy do szkoły skończymy oglądać film 6 i 7 maja, jeśli nie, proszę dokończyć oglądanie filmu i wpisać przy tym temacie w zeszycie daty 6 i 7 maja 2020r. )
Do 15 maja piszemy pracę i przysyłamy na konto mailowe xfischer@wp.pl
Wybieramy jeden z poniższych tematów, zaznaczam JEDEN.
1. Na podstawie filmu „Karol - człowiek, który został papieżem”, napisz jakie cechy zauważyłeś w Karolu Wojtyle, co go wyróżniało jako człowieka młodego, że miał tylu przyjaciół i był lubianym młodzieńcem. Przytocz przynajmniej dwa wydarzenia z tego filmu mówiące o tym.
2. Na podstawie filmu „Karol - człowiek, który został papieżem”, napisz co zauważyłeś takiego szczególnego w jego osobie. Mówią, że święci są pośród nas, było coś w nim szczególnie świętego, pięknego ? Jeśli tak, to napisz, przytocz przynajmniej dwa fakty z tego filmu.
Uwaga pracę piszemy przynajmniej na 1 stronę: wstęp, rozwinięcie, zakończenie. Podajemy Imię i Nazwisko, klasa, nr dziennika. Chcę zaznaczyć, że wiele osób nie przysłało jeszcze pracy, która była do Wielkanocy.
KETCHEZA z dnia 16.04.2020 rok.
Zapisz w zeszycie temat: Miłosierdzie, to miłość serca. Niedziela Miłosierdzia Bożego.
Uwaga! Obejrzyj film, który znajduje się w linku. Napisz w zeszycie lub wklej wydrukowane pytania i odpowiedz na nie na podstawie obejrzanego filmu.
https://www.youtube.com/watch?v=984Jyp65J_Y
1. Aby odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia co potrzebujemy?
2. Co jest większe od MIECZA, aby ratować grzeszników?
3. Kto przekazał Miłosierdzie Boga?
4. Kto powiedział Faustynie, żeby została zakonnicą?
5. W Kościele w Warszawie, co powiedział Pan Bóg i przez kogo przemówił do Faustyny?
6. Jak się nazywał klasztor do którego Faustyna wstąpiła?
7. Kto był właścicielem tego domu zakonnego?
8. Dlaczego Jezus płakał, kiedy objawił się pierwszy raz Faustynie?
9. Kiedy drugi raz Jezus się jej objawił, co jej powiedział?
10. Co to jest Miłosierdzie Boże?
11. Co kazał pisać ks. Sopoćko Faustynie?
12. Co symbolizują dwa promienie z serca Jezusa z obrazu?
13. Kiedy ten obraz miał być publicznie wystawiony dla całego świata?
14. Podczas ukazania obrazu, co Jezus zrobił, widziała to tylko Faustyna?
15. Ostatnie objawienie się Jezusa Faustynie dotyczyło czego? Co Jezus powiedział?
KETCHEZA z dnia 15.04.2020 rok.
Zapisz w zeszycie temat: Wielkanoc – Zmartwychwstanie Pana Jezusa.
Uwaga! Przeczytaj, wydrukuj lub zapisz tekst w zeszycie, możesz go wkleić:
Do XVIII wieku msze rezurekcyjne odprawiane były o północy, potem świętowano rezurekcję rano (resurrectio łac. oznacza zmartwychwstanie). Do dnia dzisiejszego w wielu parafiach msze rezurekcyjne są odprawiane o poranku. Zapowiada ją uroczyste bicie w dzwony, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Jednocześnie słychać kanonadę ze strzelb, petard, armatek i moździerzy, a cały ten harmider ma budzić świat do życia. W niektórych parafiach rezurekcja rozpoczyna się po Liturgii Światła i odprawiana jest wieczorem.
Mszę poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Rozpoczyna się przy znajdującym się w kościele symbolicznym Grobie Pańskim, przy którym ksiądz śpiewem oznajmia zmartwychwstanie Chrystusa. Następnie, niosąc monstrancję z Hostią kapłan prowadzi procesję dookoła kościoła, przy którym dawniej tradycyjnie usytuowany był cmentarz, aby również zmarłym ogłosić zmartwychwstanie. W procesji niesiona jest również figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Na początku mszy wznoszony jest okrzyk radości Alleluja (z hebr. Chwalajcie Jahwe), będący przyśpiewem w pieśniach wielkanocnych. Oznaką radości są również używane w okresie wielkanocnym pozdrowienia: Chrystus zmartwychwstał z odpowiedzią: Zmartwychwstał prawdziwie lub Prawdziwie powstał.
W polskim zwyczaju, po porannej rezurekcji rodzina zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. W niektórych regionach, np. na Śląsku, rodzice chowali w domu lub w ogrodzie koszyczki ze słodyczami, prezenty od wielkanocnego zajączka, na poszukiwanie których wyruszały dzieci. Zwyczaj ten obecnie rozpowszechnił się w formie obdarowywania się w tym dniu drobnymi upominkami.
Niedziela, podobnie jak i poniedziałek, są w Polsce dniami wolnymi od pracy. Tradycyjnie spędza się je w domu, w gronie rodzinnym.
KETCHEZA z dnia 08.04.2020 rok.
Zapisz w zeszycie temat: Święte Triduum Paschalne – najważniejsze święta naszej wiary.
Uwaga! W zeszycie napisz poniższą notatkę:
Triduum Paschalne
Święte trzy dni (łac: triduum) przed Wielkanocą, na które składają się Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej, a kończy się w wielkanocne południe.
Wielki Czwartek
Wielki Czwartek to dzień upamiętniający Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus zapowiedział swoją rychłą śmierć. W ten dzień odbywają się Msze: poranna - Krzyżma Świętego, i wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej.
Wielki Piątek
Wielki Piątek to dzień, żałoby i skupienia, upamiętniający śmierć Jezusa na krzyżu. W ten dzień, podobnie jak w Wielką Sobotę, nie odprawia się Najświętszej Eucharystii, a wiernych obowiązuje ścisły post.
Wielka Sobota
Wielka Sobota jest dniem żałoby i adoracji Najświętszego Sakramentu. W ten dzień, podobnie jak w Wielki Piątek, nie odprawia się mszy, święci się jednak pokarmy na wielkanocny stół.KETCHEZA z dnia 02.04.2020 rok. REKOLEKCJE ONLINE
KETCHEZA z dnia 01.04.2020 rok. REKOLEKCJE ONLINE
KETCHEZA z dnia 26.03.2020 rok. REKOLEKCJE ONLINE
KATECHEZA z dnia 19 marca 2020 roku - wszystkie klasy 8
w zeszycie do religii wpisz temat: STACJE DROGI KRZYŻOWEJ.
następnie w zeszycie zapisz lub wydrukuj i wklej następujące treści.
Stacja I Pan Jezus na śmierć skazany
,,Oto człowiek- ukrzyżuj!" tłum tak szybko skazuje Jezusa na śmierć. Oburzające...? A jak często to ja idąc za głosem tłumu wydaję osąd, którym kogoś skazuję? Czy wiem, że skazuję właśnie Chrystusa? Ja jestem zarówno Piłatem, jak i tłumem. umywam ręce od tego co robię nie tak jak powinnam. Jestem tłumem, bo obwiniam o coś niewinnego człowieka...
Stacja II Pan Jezus bierze krzyż na swe ramiona
To właśnie teraz ciężar naszego grzechu spoczywa na Jego ramionach. to właśnie teraz Jezus bez chwili wahania bierze krzyż. To właśnie teraz- On cierpi za nas.
Stacja III Pan Jezus upada po raz pierwszy.
Ciężar Krzyża po raz pierwszy przytłacza Jezusa. Wykończony biczowaniem nie daje sobie rady... i upada. Krzyż sam w sobie jest ciężki, ale Jezus nie dźwiga tylko dwóch drewnianych belek. Dźwiga grzechy wszystkich ludzi, chce odkupić nasze winy. Nie marnujmy Jego ofiary. Starajmy się żyć tak, by grzech w naszym życiu nie dominował i by było go jak najmniej.
Stacja IV Pan Jezus spotyka swoją Matkę
Jeśli masz chwile smutne w tym życiu - powierz się Matce. Ona matka, która pomoże znieść Ci cierpienie.
Stacja V Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi
Szymon zostaje zmuszony do niesienia Krzyża. Nie broni się, nie protestuje. A jak ja spełniam zadanie, które daje mi Bóg? Czy potrafię z pokorą nieść Krzyż codzienności?
Stacja VI Weronika ociera twarz Jezusowi
Miłosierdzie zostało odwzajemnione przez człowieka. Św. Weronika jest przykładem odwagi i poświęcenia. Bierzmy z niej przykład. Nie bała się żołnierzy, tłumu... Chciała ulżyć Barankowi, złagodzić Jego ból i cierpienie.
Stacja VII Pan Jezus upada po raz drugi
Jezus mimo pomocy Szymona upada. Jednak kolejny raz podnosi się. Wiem, że o mnie walczy. Chce mnie zbawić, ale czy chcę żeby mnie zbawił? Czy w tym nie przeszkadzam? Czy nie staje Mu na drodze i nie mówię ,,STÓJ!". czy na pewno wiem co On chce zrobić?
Stacja VIII Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty
Bóg nie chce żebyśmy padali pod ciężarem naszych grzechów, ale żebyśmy dążyli do doskonałości. Jezus jest z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.
Stacja IX Pan Jezus upada po raz trzeci
Trud i zmęczenie dają o sobie znać. Jezus kolejny raz upada. to moja wina. To mój grzech sprawił, że Jezus upadł, ale czy staram się coś z tym zrobić? Jezus za każdym upadkiem podnosi się.. A ja? czy staram się walczyć ze swoimi słabościami?
Stacja X Pan Jezus z szat obnażony
Zhańbiony i poniżony przez człowieka w tak okrutny sposób, bez chwili sprzeciwu zgadza się na los, który zgotował mu człowiek.
Stacja XI - Jezus przybity do Krzyża
Czy zdajesz sobie sprawę, że to Ty jesteś żołnierzem przybijającym Jezusa do krzyża? To twoje grzechy doprowadziły do stanu, w którym sam Bóg umiera za Ciebie. Każde Twoje wykroczenie wbija mu gwoździe w ręce. Jezus ofiarował życie, aby okupić ludzkość, a wcale nie musiał. Czy potrafię pomóc Mu w Jego cierpieniu? Czy potrafię docenić co dla mnie zrobił?
Stacja XII Pan Jezus umiera na krzyżu
Wykonało się. Baranek złożony w ofierze by zgładzić grzechy człowieka. Jezus zawołał donośnym głosem: ,,Ojcze powierzam w Twoje ręce ducha mego". Powiedziawszy te słowa wyzionął ducha. Tylko czy to już koniec, koniec Tego tego człowieka? Umarł aby otworzyć wszystkim pokoleniom drogę do nieba.
Stacja XIII Pan Jezus zdjęty z krzyża
Po ogromnym cierpieniu Jezus zostaje wyswobodzony spod gwoździ, które zadały Mu wielki ból. Jego skatowane ciało zostaje zdjęte z krzyża.
Stacja XIV Pan Jezus złożony do grobu.
Ciało Zbawiciela spoczęło w człowieczym grobie. Nie oznacza to końca - Śmierć jest nowym początkiem.Praca domowa:
W czasie Wielkiego Postu obejrzyj film "Pasja" Mela Gibsona. Napisz pracę na komputerze: "Jak myślisz, dlaczego Pan Jezus wziął krzyż na swoje ramiona i poszedł z nim na śmierć? Po co to wszystko uczynił".
praca na 1 stronę można przesłać na adres: xfischer@wp.pl termin pracy do 3 kwietnia. Proszę nie zapomnieć wpisać IMIĘ i NAZWISKO; KLASA, NR DZIENNIKA (praca będzie oceniana)