Wizyta w TV "Kujawy"
GIM
16 kwietnia 2015 r.
Ukazał się nowy numer Gazety Inteligentnej Młodzieży ...
Wycieczka do Kujawsko - Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce (PG)
15 kwietnia 2015 r.
W ramach projektu unijnego uczniowie klas I – III gimnazjum wzięli udział w wycieczce. Gimnazjaliści zwiedzili Kujawsko – Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce.
Z kolei w Kłóbce uczniowie zobaczyli jak wygląda dawna, przeważnie drewniana zabudowa wsi, tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców naszego regionu od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku.
Wycieczkę z pewnością można zaliczyć do tych udanych.
Patrycja Iglewska
38 Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
10 kwietnia 2015 r.
Wzorem lat ubiegłych Publiczne Gimnazjum wzięło udział w 38 edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - eliminacje powiatowe. Zgodnie z regulaminem turnieju tylko 3 osoby mogły reprezentować daną szkołę dlatego też w dn. 30.03.2015r. zostały przeprowadzone eliminacje wewnątrzszkolne. W gimnazjum do eliminacji przystąpiło 15 uczniów klas trzecich. W wyniku tych eliminacji wyłoniono najlepsza trójkę:
I miejsce Albert Mieszkowski,
II miejsce Jan Michalak,
III miejsce Daria Rykowska.
W dniu 10 kwietnia w Kłóbce odbyły się eliminacje powiatowe zorganizowane przez Komendę Miejską PSP we Włocławku. Po eliminacjach uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na zwiedzanie skansenu oraz na wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Niezmiernie miło nam poinformować iż laureatem I miejsca w kategorii gimnazjum został Jan Michalak! Natomiast Albert Mieszkowski zdobył w tym turnieju III miejsce!
Zawodnikom serdecznie gratulujemy a Jankowi życzymy dalszych owocnych zmagań na etapie wojewódzkim.
Małgorzata Raszka
Targi zawodów
9 kwietnia 2015 r.
9 kwietnia b.r. klasy trzecie Gimnazjum wzięły udział w Targach Szkół zorganizowanych w Hali Mistrzów przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włocławku. Młodzież gimnazjalna mogła w ten sposób zapoznać się z ofertą szkół i zawodów na terenie Włocławka oraz Bydgoszczy.
Wyruszyliśmy rano sprzed szkoły dwoma autokarami. Na targi pojechało 65 uczniów z naszego gimnazjum oraz 13 uczniów z Kłobi. Najpierw odbyło się oficjalne otwarcie Targów. Następnie przystąpiliśmy do zwiedzania stanowisk szkół, które się prezentowały i na różne sposoby zachęcały ewentualnych przyszłych uczniów. Po niespełna godzinie wyruszyliśmy do Zespołu Szkół Chemicznych i Zespołu Szkół Samochodowych gdzie odbywały się dni otwarte. Tam nasi uczniowie poznawali ofertę edukacyjną tych szkół.
Organizatorem wyjazdu i kierownikiem był p. Wojciech Jabłoński. Klasami opiekowały się wychowawczynie: p. Agnieszka Biernacka, p. Sławomira Wiśniewska, p. Dorota Jankowska.
Wojciech Jabłoński
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych oraz 75 Rocznica Zbrodni Katyńskiej
8 kwietnia 2015 r.
Zespół Szkół w Kłobi, Lubranieckie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, Instytut Pamięci Narodowej oraz radny Rady Miejskiej w Lubrańcu Jacek Kowalewski zorganizowali 8 kwietnia 2015r. w sali widowiskowej LCDK uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych oraz 75 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Wzruszającą część artystyczną poświęconą pamięci ofiar Katynia oraz tzw. żołnierzy wyklętych ...
Zdrowie
7 kwietnia 2015 r.
O tym, że zdrowe odżywianie jest bardzo ważne dla naszego organizmu wie niemal każdy. Niestety nie każdy odpowiednio się odżywia.
Zdrowie odżywianie, czyli prawidłowe odżywianie, to dostarczanie do organizmu jak największej porcji witamin.
W ramach promowania zdrowego stylu życia w naszej szkole realizowane są następujące programy:
„Trzymaj formę!” – w klasach I gimnazjum
„Żyj smacznie i zdrowo” – w klasach III gimnazjum
W ramach w/w programów gimnazjaliści biorą udział nie tylko w zajęciach dydaktycznych, ale i sportowych. Obchodzony 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia stał się doskonałą okazją do podkreślenia rangi zdrowego stylu życia. W tym dniu, dzięki sponsorowi p. J. Lewickiemu z Kłobi, obchodziliśmy w szkole „Dzień Jabłka”.
Przed nami jeszcze konkurs i zawody sportowe. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wspólnej zabawy.
Patrycja Iglewska
pedagog szkolny
Wyrównywanie szans edukacyjnych
Projekt unijny ...
W roku szkolnym 2014-2015 realizujemy projekt Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych w Gminie Lubraniec, kierowany do uczniów klas gimnazjalnych. Projekt współfinansowany jest ...
70 rocznica wyzwolenia Lubrańca
Z historii Lubrańca ...
20 stycznia 1945 r. nasze miasteczko zostało wyzwolone spod prawie sześcioletniej okupacji niemieckiej. Dzień wcześniej uciekający stąd żołnierze niemieccy wysadzili w powietrze mosty na rzece Zgłowiączce. Pierwsze patrole wojsk radzieckich dotarły do wsi Biernatki wieczorem 19 stycznia. W okolicach szkoły w Marysinie ...
Lekcje historii w Muzeum Etnograficznym
31 marca 2015 r.
W dniu 31 marca 2015 r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczący wcześniej w zajęciach unijnych, w ramach projektu "Wyrównanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych w Gminie Lubraniec" wzięli udział w wycieczce do Muzeum Etnograficznego we Włocławku. Grupa około 50 uczniów zwiedziła najpierw niezwykle ciekawą ekspozycję archeologiczną, przedstawiającą cenne zabytki i eksponaty z epoki kamienia, brązu, żelaza, okresu wczesnośredniowiecznego i nowożytnego, w większości pochodzących z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Młodzież szczególnie interesowała się starożytną bronią, amuletami i biżuterią. Po wystawie oprowadzał naszych uczniów archeolog Paweł Sobczyk. Następnie przeszliśmy do sali rękodzieła artystycznego, gdzie kierownik muzeum Krystyna Pawłowska w bardzo ciekawy sposób omówiła tematykę tradycji obrzędowych na Kujawach, zwyczajów świątecznych oraz historię rękodzieła artystycznego w naszym regionie. Przedstawiła cenne rzeźby, obrazy, stroje regionalne i wyroby rękodzielnicze. Zachęcała także do lektury jej książek, które są dostępne w naszej bibliotece szkolnej.
Po tych ciekawych lekcjach uczniowie udali się na obiad do Restauracji Staropolskiej.
Wojciech Przybysz
Międzyszkolny Konkurs Filmowy "W przyjaźni moc"
24 marca 2015 r.
Dnia 24 marca 2015 roku w Pałacu Bursztynowym odbyło się uroczyste rozdanie nagród w III Międzyszkolnym Konkursie Filmowym pt. „W przyjaźni moc”. Honorowy patronat nad konkursem objął jeden z czołowych aktorów kina polskiego Pan Jan Nowicki. Jury oceniało prace w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – III szkoły podstawowej, klasy IV - VI oraz gimnazjum. W każdej z nich przyznano trzy pierwsze miejsca, ufundowane zostały również trzy nagrody specjalne. Uroczystość uświetnili znakomici goście: Pani Domicela Kopaczewska – poseł na Sejm RP, Pan Andrzej Person – Senator RP, Pani Aleksandra Kulińska – Dyrektor Wydziału Kultury, Prezes Oddziału ZNP we Włocławku – Pan Krzysztof Buszka, siostra P. Nowickiego – Pani Hanna Błażejczak, Burmistrz Kowala - Pan Eugeniusz Gołembiewski, Pan Piotr Gutowski oraz Pan Adrian Domanowski – aktorzy Teatru Impresaryjnego we Włocławku, Pan Sławomir Kukiełczyński – wykładowca WSHE, Pan Cezary Klimczak – włocławski muzyk, laureat „Drogi do Gwiazd”. Miło nam poinformować, że zwycięzcą w kategorii Gimnazjum został uczeń naszej szkoły Albert Mieszkowski. Serdecznie Gratulujemy!! Zwycięzcy zostali uhonorowani statuetkami, nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami.
Małgorzata Raszka
Dzień Wiosny (PG)
20 marca 2015 r.
W piątek 20.03.2015 roku w Publicznym Gimnazjum obchodziliśmy Dzień Wiosny. Z tej też okazji został zorganizowany konkurs dla klas, które najliczniej i najbardziej kolorowo uświetnią ten dzień. Jury w składzie: p. Danuta Krajewska, p. Anna Chyba, p. Monika Lewandowska, ks. Krzysztof Kamiński, p. Agnieszka Biernacka oraz przedstawiciele Samorządu Szkolnego przyznało nagrodę główną. Glejt uprawniający do zwolnienia z odpowiedzi ustnych na cały dzień dla całej klasy w dowolnym wybranym przez siebie terminie. Po długiej naradzie zwycięską drużyną została klasa 3a , która pokazała, że umie się świetnie bawić i posiada wyjątkowe umiejętności artystyczne. Mimo dość zaciętej rywalizacji było w tym dniu dużo zabawy i uśmiechu.
Serdecznie Gratulujemy wygranej !!!!
Samorząd Szkolny
z opiekunem p. Małgorzatą Raszką
"Żyj smacznie i zdrowo" - Dzień Gruszki
Konkurs kuratoryjny z biologii - etap wojewódzki
11 marca 2015 r.
11.03.2015 roku w Gimnazjum nr 3 w Toruniu ...
Wielki Szu z wizytą w Lubrańcu
6 marca 2015 r.
Wielki Szu, czyli Jan Nowicki spotkał się 6 marca br. z młodzieżą gimnazjalną w sali LCDK w Lubrańcu. Wybitny aktor przyjął zaproszenie uczniów Zespołu Szkół w Lubrańcu należących do Kółka Dziennikarskiego. W spotkaniu wzięli udział gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Lubrańcu, Kłobi oraz Gimnazjum z Siemnówka.
Jan Nowicki to znany polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Zagrał w ponad 250 filmach, a najbliższe jego sercu to: Wielki Szu, Magnat, Spirala i Sanatorium pod klepsydrą. To również aktor Teatru Starego w Krakowie, gdzie zagrał dziesiątki ról. Jest również autorem kilku książek, cyklu felietonów pisanych do Zwierciadła, Przekroju, Gazety Krakowskiej i Wróżki.
Obecnie mieszka w swoim rodzinnym Krzewencie koło Kowala - miasta, którego jest Honorowym Obywatelem.
Nic więc dziwnego, że tak interesującego aktora zapragnęli bliżej poznać młodzi dziennikarze z Zespołu Szkół w Lubrańcu. Dla Gościa przygotowali pytania pozwalające zgłębić tajniki aktorstwa Jana Nowickiego i jego drogę do wielkiej kariery. Mistrz Jan z wrodzoną swobodą, naturalnością, dystansem do samego siebie i świata opowiadał o początkach kariery aktorskiej, wartościach i filozofii życiowej. Mimo wieku (75 lat) nieprzerwanie potrafi czarować publiczność swoją elokwencją, inteligencją, talentem- tak nieosiągalnymi dla większości śmiertelników, a jego wizyta w Lubrańcu z pewnością należy do grona najciekawszych wydarzeń kulturalnych tego miasta w ostatnim czasie.
Przebieg spotkania i wywiad z p. Janem Nowickim będzie można obejrzeć i usłyszeć niebawem na antenie Telewizji Kujawy w programie Przez dziurkę od klucza oraz w portalu: LTV Niezależnym portalu powiatu włocławskiego.
Koszty związane z organizacją spotkania z p. Janem Nowickim pokryły władze gminy, za co gorąco dziękujemy.
Krystyna Jabłońska
Konkurs Wiedzy Religijnej
3 marca 2015 r.
3 marca 2015 roku w Publicznym Gimnazjum w Lubrańcu odbył się etap dekanalny VIII Edycji Konkursu Wiedzy Religijnej Diecezji Włocławskiej dla uczniów szkół gimnazjalnych -
„Nie lękajcie się wyzwań jakie stawia przed wami świat”
– Jan Paweł II do Młodzieży ...
Na lodowisko po raz drugi ...
16 - 27 lutego 2015 r.
W poniedziałek po feriach zimowych tj. 2 marca nauczyciele wychowania fizycznego p. Arkadiusz Kołodziej i p. Wojciech Jabłoński zorganizowali wyjazd autokarem na lodowisko do Włocławka. Chętnych było 46 osób. Dodatkowym opiekunem była p. Dorota Pabian.
Nasza grupa wyjechała z placu przed szkołą już po godzinie ósmej. Po dotarciu na miejsce uczniowie wypożyczyli łyżwy i szybko rozpoczęli harce na tafli lodu. Opiekunowie wycieczki również założyli łyżwy. Było dużo śmiechu, zabawy, radości, szaleńczych jazd i śmiesznych sytuacji związanych z upadkami. Po ponad półtora godzinnym pobycie na lodowisku pojechaliśmy do KFC na posiłek uzupełniający stracone kalorie. Około godziny 12.15 wróciliśmy do szkoły zadowoleni i uśmiechnięci.
Wojciech Jabłoński
Ferie na zimowo
16 - 27 lutego 2015 r.
W pierwszym tygodniu ferii zimowych w hali sportowej przy gimnazjum prowadzone były zajęcia sportowe dla uczniów zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem. Zajęcia odbywały się w godzinach 9.00 - 12.00 w poniedziałek, środę i piątek.
Nasze spotkania rozpoczynały się od meczu siatkówki. Po zmaganiach siatkarskich przychodził czas na piłkę nożną. Wspólną zabawę kończyliśmy tenisem ziemnym. Grupy były mieszane, chłopcy jak i dziewczęta. Trzeba podkreślić, że w zajęciach brały też udział dzieci ze szkoły podstawowej oraz ponad gimnazjalnej. Wszyscy byli zadowoleni z faktu, że mogą przyjść i sobie pograć dowoli w to, na co mają ochotę. Zajęcia zorganizował i prowadził p. Wojciech Jabłoński.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i zaangażowanie w zajęcia.
Wojciech Jabłoński
Walentynki w gimnazjum
13 lutego 2015 r.
14 lutego obchodzimy Dzień Zakochanych. W związku z tym jakże miłym świętem szkoła już od poniedziałku 9 lutego przybrała stosowny wygląd. Wszędzie pojawiły się czerwone serduszka, amorki. Na korytarzu stanęła przygotowana przez Samorząd Uczniowski walentynkowa skrzynka, do której przez cały tydzień można było wrzucać kartki wyrażające sympatię.
W tym roku, nie bojąc się pechowych czarnych kotów i zbitych luster, główne obchody Święta Zakochanych urządziliśmy w piątek 13 lutego. Mimo pechowej daty humor dopisywał każdemu – szczególnie, że dosłownie godziny dzieliły nas od rozpoczęcia ferii zimowych. Na wizytę Amorka czekali wszyscy. Nawet jeżeli w skrzynce walentynkowej zabrakło dla kogoś kartki, to uśmiech skrzydlatego wysłannika miłości wprowadzał w dobry humor. Obdarowanych serduszkowymi karteczkami było naprawdę wielu. Pomocniczki Amorka zwijały się jak w ukropie, żeby wszystkie wyrazy serdeczności trafiły na czas we właściwe ręce.
Na miano „Królowej Walentynek” zasłużyła Karolina Tejman z klasy 1a. Liczba kartek walentynkowych, które otrzymała Karolina była imponująca (aż Amorkowi skrzydła przygniotło do ziemi, jak dźwignął ten bagaż J). „Królem Walentynek” został Konrad Dankiewicz z klasy 3b.
Agnieszka Biernacka
Archiwum Aktualności