• POMAGAMY NASZYM PRZYJACIOŁOM Z UKRAINY
          • POMAGAMY NASZYM PRZYJACIOŁOM Z UKRAINY

          • 7 kwietnia br. w naszej szkole odbył się kiermasz ciast zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, Uczniowską Spółdzielnię „Grosik” oraz Radę Rodziców. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły udało nam się zebrać kwotę 2.704,68 zł.

            Zebrane pieniądze 13 kwietnia przekazaliśmy na ręce naszych przyjaciół z Ukrainy, którzy uczęszczają do naszej szkoły. Cieszymy się, że taki drobny gest sprawił tak wiele radości.

            Patrycja Iglewska

        • Światowy Dzień Czekolady
          • Światowy Dzień Czekolady

          •  

            Mleczna, gorzka, a może biała? Czekoladę uwielbiają niemal wszyscy i to niezależnie od wieku. To jeden z tych produktów, który poza pysznym smakiem, jest bazą większości deserów. Pamiętajcie, że statystyczny Polak zjada rocznie 60 tabliczek czekolady, czyli ok. 6 kilo. To zapewne czyni z nas czekoladową potęgę, ale nie jesteśmy tu liderem. Więcej czekolady spożywają od nas Szwajcarzy, Niemcy, Anglicy i Szwedzi.

            Już niewielka dawka tego przysmaku ma na nas dobroczynny wpływ. Przekonaliśmy się o tym 12 kwietnia, kiedy to obchodziliśmy Światowy Dzień Czekolady. Było miło, słodko i radośnie.

            Opiekun SU

            Patrycja Iglewska

        • Akcja ŻONKILE
          • Akcja ŻONKILE

          • Nasza szkoła wzięła udział w akcji społeczno – edukacyjnej ŻONKILE 2022, której tematem przewodnim była MIŁOŚĆ. 20 kwietnia odbyły się zajęcia przybliżające uczniom tematykę powstania w getcie warszawskim. Uczniowie poznali treść opowiadania Marcina Szczygielskiego pt.: „Prawdziwi przyjaciele” oraz samodzielnie złożyli żonkile.

            W ramach tej akcji 21 kwietnia uczniowie klasy IV b wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pt.: „Muzeum w pudełku”, które odbyły się w Brzeskim Centrum Kultury i Historii „WAHADŁO” w Brześciu Kujawskim. W czasie trzygodzinnej lekcji młodzi ludzie poznali tradycję i kulturę żydowską. Zajęcia były wzbogacone o grę narracyjną „Miasteczko Malki”. Gracze przenosili się 100 lat w przeszłość, trafiali do miasteczka w dawnej Polsce, w której obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Uczniowie zwiedzali miasteczko z dziewczynką o imieniu Malka. Razem z nią poznawali żydowskie tradycje, święta, kuchnię i życie codzienne. Warsztaty prowadziła pani edukator z Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN” w Warszawie.

             

            Patrycja Iglewska

        • Szanowni Państwo!  Drodzy Uczniowie!
          • Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!

          •  

            Szanowni Państwo!

            Drodzy Uczniowie!

             

                        29 kwietnia 2022 r.  dla uczczenia 40. rocznicy ustanowienia Międzynarodowego Dnia Tańca, na boisku wielofunkcyjnym odbędą się taneczne prezentacje w wykonaniu dziewcząt z klas czwartych, siódmych i ósmych. Obchody tego święta będą miały  charakter spontaniczny. W krótkim programie znajdą się tańce integracyjne, solo, duetów i miniformacji.  

                        Spotkanie wszystkich klas na przyszkolnym boisku –godz. 9:50. W razie niesprzyjającej pogody, obchody odbędą się w hali sportowej.

                                                                      

                                                              Zespół nauczycieli wychowania fizycznego

        • Drodzy Wychowawcy i Uczniowie klas drugich i trzecich!
          • Drodzy Wychowawcy i Uczniowie klas drugich i trzecich!

          •  

                   Zespół nauczycieli wychowania fizycznego serdecznie zaprasza do udziału w  „Makaronowych potyczkach”. Rywalizacja będzie miała wyłącznie zabawowy charakter i nie wymaga od uczestników specjalnego przygotowania.

                        Regulamin zawodów:

            • Klasy zgłaszają do udziału w zawodach po sześciu uczestników.
            • Wszystkich zawodników obowiązuje strój sportowy.
            • Uczestnicy będą musieli wykazać się szybkością, zręcznością, zwinnością, celnością , orientacją przestrzenną oraz szybką reakcją na przedmioty będące w ruchu.
            • Każda z konkurencji zostanie poprzedzona pokazem i możliwością wykonania przez uczestników kilku prób.
            • Dla podniesienia atrakcyjności współzawodnictwa ,organizatorzy nie zdradzają szczegółów konkurencji.

                 Termin i miejsce zawodów:

                        26 kwietnia, godzina 10: 00 –klasy 2a i 2b.

                         27 kwietnia, godz. 11: 00- klasy 3a i 3b.

                         Miejsce rozgrywek- hala sportowa.

                        W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z nauczycielem wychowania fizycznego- p. Agnieszką Wichrowską.

                                                                               Ze sportowym pozdrowieniem           

                                                                        Zespół nauczycieli wychowania fizycznego     

        • Zajęcia sportowe
          • Zajęcia sportowe

          •      Kolejne zajęcia sportowe za nami.Uczestnicy projektu z wielką chęcią i sportowym zapałem biorą w nich udział. Zajęcia sportowe uczą nie tylko działania w drużynie, zdrowej rywalizacji czy integracji, ale również wpływają na odporność naszego organizmu.

            Koordynator

            Aneta Kalinowska

        • Konkurs w Wieńcu
          • Konkurs w Wieńcu

          • 24 marca dwie nasze uczennice z klasy 7,  Natalia Ulewicz i Zuzanna Kuźmińska wzięły udział w II Powiatowym Konkursie Fizyko – Chemicznym „Molekuła”  w Wieńcu.

            W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Różne oblicza ruchu”. 

            I etap konkursu polega na własnoręcznym wykonaniu przez ucznia  prostego lub bardziej złożonego urządzenia wykonujące ruch, a następnie zaprezentowanie go przed komisją i omówienia zasad działania. Obie dziewczyny bardzo ładnie poradziły sobie z tym zadaniem. Natalia zbudowała wiatrak, którym zobrazowała ruch obrotowy,
            a Zuzanna przygotowała platformę z samochodem do przrdstawienia ruchu przyspieszonego.

            Po tej prezentacji odbył się II etap – test wiedzy z zakresu chemii i fizyki, na którym dziewczyny także nieźle wypadły, uzyskując wyniki wyżej średniej.

            Natalia i Zuzanna otrzymały dyplomy uznania i nagrody.

             

                                                                                             Monika Lewandowska

        • Złaz Hufca ZHP Powiatu Włocławskiego
          • Złaz Hufca ZHP Powiatu Włocławskiego

          • 9 kwietnia mieliśmy okazję być współorganizatorami hufcowego wydarzenia, w którym wzięło udział około 200 zuchów i harcerzy. Złaz rozpoczął się apelem, a następnie przydzielono nam zadania do wykonania podczas gry terenowej. Podzieleni na patrole wyruszyliśmy w poszukiwaniu wskazówek, które były bardzo skrzętnie ukryte przez dh Elizę i dh Alicję. Ulicami naszego małego miasteczka "przeszedł szturm" zuchów i harcerzy wraz z drużynowymi. Było to nie lada atrakcją i niecodziennym widokiem dla mieszkańców, którzy nawet w pewien sposób podpowaidali, gdzie widzieli ukryte zadania ;) Po odnalezieniu wszystkich punktów wyczerpani, lekko zmarznięci, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły podstawowej, gdzie czekały na nas ciepłe napoje i kiełbaski. Następnie odbył się apel końcowy, na którym komendantka wręczyła nagrody dla najlepszych drużyn. 

            Składamy serdeczne podziękowania dyrektorowi Przemysławowi Sadzińskiemu oraz Piotrowi Wichrowskiemu za udostępnienie szkoły, za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Dziękujemy też pani Elżbiecie Rumińskiej i Ilonie Waszak, że w dzień wolny od pracy chętnie nam pomogły w obsłudze wszystkich uczestników. Dziękujemy za obecność i mile spędzony czas dh Monice Krawczyk, wieloletniej działaczce ZHP. Oczywiście nie możemy zapomnieć o całej kadrze Hufca ZHP Powiatu Włocławskiego, bez których wydarzenie to nie miałoby miejsca.

            Z harcerskim pozdrowieniem

            CZUWAJ!

            dh Joanna Czynszak

            dh Aneta Lewandowska

            dh Małgorzata Raszka

             

        • Pamiętamy!
          • Pamiętamy!

          •  

                        10 kwietnia 2010r. z Warszawy do Smoleńska wystartował samolot TU-154 M. Na jego pokładzie znalazło się 96 osób, wśród nich Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni Prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski oraz najważniejsi przedstawiciele władz państwowych, dowódcy wojska, reprezentanci środowisk społecznych, kościelnych, a także załoga samolotu. Blisko stuosobowa delegacja polskich elit zmierzała na obchody upamiętniające 70. Rocznicę zbrodni katyńskiej. W wyniku katastrofy lotniczej, do której doszło podczas lądowania na lotnisku pod Smoleńskiem, wszyscy zginęli. W tym roku mija 12. rocznica  tego tragicznego wydarzenia.

        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 4 kwietnia br. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony w 2008 roku. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

            Patrycja Iglewska

        • Warsztaty ekologiczne
          • Warsztaty ekologiczne


          • W dniach 28-29 marca 2022 r. 46-osobowa grupa uczniów wyjechała na dwudniowe warsztaty ekologiczne do Górzna. Opiekunami wyjazdu byli: p. Maria Kucharska, p. Beata Kacprzak, p. Patrycja Iglewska i p. Piotr Kasperkiewicz.

            Czas spędzony na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody, poprawił nam nie tylko samopoczucie, ale przede wszystkim umożliwił „doładowanie” baterii na kolejne miesiące nauki. Frajdą okazały się piesze wędrówki ścieżką przyrodniczą Szumny Zdrój. Tu, pod czujnym okiem edukatora pana Marcina, uczyliśmy się rozpoznawać gatunki drzew, poznaliśmy też zasady zachowania się w rezerwacie.

            Wyjazd był doskonałą okazją do pogłębienia świadomości ekologicznej uczniów poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą.

            Patrycja Iglewska

        • Dzień bez plecaka
          • Dzień bez plecaka

          • 1 kwietnia 2022 r. Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień bez plecaka. Tego dnia uczniowie zrezygnowali z tradycyjnych plecaków, a książki i zeszyty przynieśli w czymś innym. Okazało się, że kreatywność naszych uczniów jest ogromna. Wśród niecodziennych nosideł pojawiły się: wiadra, taczki, wózki, koszyki sklepowe, chlebak, futerał na gitarę, mikrofala, toster, transporter dla zwierząt, skrzynki na narzędzia, domek dla lalek, poduszki.

            Dziękujemy wszystkim za dobrą zabawę i już teraz zapraszamy do kolejnej akcji.

            Opiekun SU

            Patrycja Iglewska

        • TAJEMNICZA SKRZYNIA
          • TAJEMNICZA SKRZYNIA

          •  

                     W dniu 28 marca 2022 r. grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w Imprezie Dziecięcej p.t.: „ Tajemnicza skrzynia zorganizowanej w Centrum Kultury Zazamcze.

                                                                                                  Pedagog

                                                                                           Wioletta Jakubowska

        • Zajęcia kulinarne
          • Zajęcia kulinarne

          •                                         W sobotę 26 marca br. odbyły się kolejne zajęcia kulinarne. Tym razem uczestnicy projektu przygotowali pyszną sałatkę z brokułem.

            Koordynator projektu

            Aneta Kalinowska

        • 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
          • 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Spektrum zaburzeń autystycznych, spektrum autyzmu, spektrum autystyczne, ASD – to określenia dla autyzmu, który jest zaburzeniem neurorozwojowym.

             Autyzm charakteryzują się utrzymującymi, poważnymi trudnościami w inicjowaniu i utrzymywaniu relacji społecznych i komunikacji oraz ograniczonymi, powtarzalnymi i nieelastycznymi wzorcami zachowań i zainteresowań. Początek zaburzenia występuje zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie, choć objawy mogą ujawnić się później, pod wpływem rosnących wymagań społecznych. Deficyty powodują upośledzenie w różnych obszarach funkcjonowania jednostki (osobistych, edukacyjnych, zawodowych).

             

            Najczęściej spotykamy się z zespołem Aspargera i autyzmem. Oba zaburzenia charakteryzują się trudnościami w komunikacji i zaburzeniami społecznymi. Podstawową różnicą jest fakt, że osoby z autyzmem mają opóźniony rozwój mowy lub wgl nie mówią oraz niepełnosprawność intelektualną w różnym stopniu.  Natomiast osoby z Aspergerem wykazują się normą intelektualną lub ponadprzeciętną inteligencją. U osób tych prawidłowo rozwija się mowa, aczkolwiek występują trudności w komunikacji z otoczeniem. Zespół Aspergera może być zdiagnozowany nawet w dorosłości , natomiast autyzm zwykle rozpoznaje się u dzieci ok. 2-3 roku życia.

            Dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych, w tym z autyzmem, są bardzo różnorodną grupą zarówno pod względem funkcjonowania społecznego, komunikacyjnego, jak i intelektualnego. Próbując jednak jak najbardziej uogólnić charakterystykę autyzmu, można stwierdzić, że zaburzenia autystyczne cechują symptomy występujące w trzech szeroko pojętych obszarach funkcjonowania (triada zaburzeń autystycznych). Są to:

             

            Zaburzenia w  interakcjach społecznych:

            • ograniczone zdolności naśladowania
            • unikanie kontaktu wzrokowego
            • specyficzne kontaktowanie się z innymi osobami (mówienie do siebie, mówienie w przestrzeń, nawiązywanie kontaktu poprzez zbliżanie się do drugiej osoby plecami lub bokiem, gwałtowne reakcje np. ciągnięcie za rękę)
            • czasami brak reakcji na imię
            • ignorowanie innych osób lub słabe reagowanie na ich obecność
            • brak zainteresowania zabawą społeczną
            • preferowanie samotności
            • nieuśmiechanie się w sytuacjach społecznych
            • zaburzona mimika i postawa ciała
            • stereotypowe i powtarzające się manieryzmy ruchowe (np. trzepotanie lub kręcenie palcami, dłonią, lub złożone ruchy całego ciała ,kręcenie się wokół własnej osi)
            • trudności z zawieraniem znajomości i inicjowaniem kontaktu
            • niechęć do dotykania przez innych nawet rodziców
            • trudności w wrażaniu uczuć i emocji a także zrozumieniu emocji i myśli innych osób

            Zaburzenia w zakresie komunikacji:

            • opóźnienie lub brak rozwoju mowy, które nie jest kompensowane za pomocą gestów lub mimiki  (często poprzedzane brakiem gaworzenia)
            • rzadkie wykorzystywanie gestykulacji do komunikowania się
            • niezwracanie uwagi na zainteresowanie  innej osoby  swoją nietypową  aktywnością
            • stereotypowe i powtarzające się, nie powiązane z kontekstem rozmowy, wykorzystanie słów i wyrażeń
            • nieumiejętność rozwijania relacji z rówieśnikami, adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka
            • brak spontanicznego poszukiwania kontaktów w celu dzielenia się z innymi swoją radością, zainteresowaniami lub osiągnięciami (np. brak takich zachowań jak pokazywanie, przynoszenie, wskazywanie obiektów, którymi dziecko jest zainteresowane
            • odpowiadanie na pytania tym samym pytaniem (echolalia)
            • nieumiejętność określania swoich potrzeb
            • często wypowiedzi nieprawidłowe i mówienie o sobie w 3 osobie
            • często mówienie na jeden temat, który go interesuje

             

            Zaburzenia w zakresie zachowań i zainteresowań:

            • stereotypie ruchowe/przybieranie niezwykłych póz
            • niewłaściwy sposób wykorzystywania przedmiotów/ nietypowa zabawa
            •  nadmierne przywiązanie do rzeczy
            • nietypowe reakcje na dźwięki
            • często brak wrażliwości na ból, zimno lub gorąco
            • nadwrażliwość smakowa, wybiórczość pokarmowa
            • brak spontanicznej różnorodności zabawy w udawanie (na niby) lub zabawy naśladującej role społeczne.(dzieci z autyzmem mają problem z wchodzeniem w rolę) zwykle bawią się stereotypowo i wykorzystują tą samą zabawkę  zawsze w ten sam sposób
            • nadmierne zainteresowanie przedmiotami nietypowymi np. kręcący się bęben w pralce czy włącznik światła
            • obsesyjne układanie ubrań, zabawek w ustalonym przez dziecko porządku
            • często bardzo intensywne zainteresowanie konkretną dziedziną np. liczby, zwierzęta
            • zaburzenia integracji sensorycznej ( nieprawidłowa reakcja na bodźce)
            • reakcje lękowe, agresywne lub ucieczkowe na skutek zmian w codziennym rytmie dnia lub zmian zaistniałych w otoczeniu.

             

              Opracowała: Renata Pawłowska

            Stowarzyszenie „Promyk Nadziei”

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Kamińskiego
      • ul. Nowa 6 Urząd Miejski w Lubrańcu ul. Brzeska 49 87-890 Lubraniec 87-890 Lubraniec Poland
      • 054 286 21 67( szkoła), 054 286 21 29, 054 286 20 13, 054 286 20 17,
  • Galeria zdjęć

      brak danych