• Dziewczęta z „Sokoła”

Zajęcia akrobatyki  sportowej w szkole podstawowej w Lubrańcu mają swoją  kilkunastoletnią  tradycję.  Od ponad czterech lat sekcja gimnastyczna działa w ramach powstałego w roku 2017 Uczniowskiego Klubu Sportowego „Sokół Lubraniec”. Zrzesza ona dziewczęta w wieku 7-12 lat. Jest to okres charakteryzujący się wysokim poziomem cech motorycznych. Sylwetki dzieci  w tym wieku odznaczają się ładnymi proporcjami ciała, dużą mobilnością stawów, harmonią i płynnością ruchów. Prowadzone zajęcia adresowane są w szczególności do dziewcząt uzdolnionych ruchowo, wyróżniających się sprawnością, koordynacją, z tak zwanym wysokim potencjałem gimnastycznym. Pomimo takich preferencji, nie wprowadzamy jednak sztywnych  ograniczeń. Każda dziewczynka we wspomnianym przedziale wiekowym może spróbować swoich sił w akrobatyce. Z uwagi na ten fakt, zajęcia prowadzone są w dwóch grupach: początkującej i zaawansowanej. O przynależności do grupy decyduje nie staż, a poziom prezentowanych umiejętności. Udział w zajęciach ma oczywiście charakter rotacyjny. Jedne dziewczęta przychodzą, inne odchodzą, zostają najwytrwalsze i najbardziej zdeterminowane.

Ostatni czas nie był dla nas łaskawy. Pandemia dotknęła niemal wszystkich obszarów naszego  życia, w tym także sportu. Zawieszone na długi  czas zajęcia, powrót na krótko w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego,  niewątpliwie zakłóciły nasz rytm treningowy. Na szczęście od września wszystko wróciło do normalności.

Gimnastyka  to  piękna, ale niezwykle wymagająca dyscyplina sportowa. W naszej pracy bardzo ważnym elementem  jest kształtowanie wiary we własne siły i możliwości, umiejętności podejmowania coraz trudniejszych  wyzwań, pokonywanie bariery lęku, tworzenie atmosfery zaufania i  akceptacji. Każdy nowy  rundak ,  szpagat, przejście , przerzut czy salto, to powód do radości całego zespołu. Dziewczęta cieszą się z przynależności do sekcji. Z dumą noszą gimnastyczne stroje i dresy z logo klubu.

Agnieszka Wichrowska