• Konkurs informatyczny (PG)
          • Konkurs informatyczny (PG)

          • 22 maja 2015 r.

                W piątek dn. 22.05.2015r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu informatycznego pt. "Elektryk oczami gimnazjalisty" zorganizowanego przez Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku. Miło jest nam poinformować, że ...

             

             

        • Omnibus
          • Omnibus

          • konkurs

                26 maja 2015 roku w Publicznym Gimnazjum w Osięcinach odbyła się kolejna edycja konkursu matematyczno – przyrodniczego „Omnibus”. Do konkursu przystąpili gimnazjaliści z okolicznych szkół ...

             

        • Sesja wiosenna Ogólnopolskiej Olimpiady "OLIMPUS"
          • Sesja wiosenna Ogólnopolskiej Olimpiady "OLIMPUS"

          • konkursy przedmiotowe

                W dniach 23 – 27 marca 2015 roku odbyły się w całej Polsce konkursy przedmiotowe w ramach wiosennej sesji olimpiady „OLIMUS”. Uczniowie naszej szkoły przystąpili do zmagań z zakresu: fizyki ...

        • "Kolorowe kanapki" - kolejna akcja "Żyj smacznie i zdrowo"
          • "Kolorowe kanapki" - kolejna akcja "Żyj smacznie i zdrowo"

          • 20 maja 2015 r.

                 W celu napełnienia pozytywną energią naszych uczniów dnia 20 maja 2015r  Koło Wolontariatu zorganizowało w naszej szkole Dzień Kanapki.
            Wolontariuszki do degustacji przygotowały kanapki ze serem, sałatą, rzodkiewką, pomidorem lub ogórkiem na ciemnym i jasnym pieczywie - wedle gustu. Każda kanapka była wspaniale udekorowana zdrowym i świeżym szczypiorkiem. Uczniowie byli mile zaskoczeni tym odmiennym pomysłem. Na przerwie śródlekcyjnej wolontariusze wystawili kilka tac pełnych przekąsek. Po niespełna kilku minutach kanapki rozeszły się zadziwiająco szybkim tempie.
               Można śmiało powiedzieć, iż ta akcja najbardziej przypadła do gustu uczniom naszej szkoły. Widać było, że wszystkim bardzo smakowało, z czego niezmiernie się cieszymy.

             

            Członkowie Wolontariatu
            wraz z opiekunem p. Małgorzatą Raszką

             

        • Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Lubrańcu
          • Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Lubrańcu

          • 14 maja 2015 r.

              „Najistotniejszą sprawą jest wyrobienie w sobie charakteru” …

                 Słowa te wypowiedziane przez Aleksandra Kamińskiego towarzyszą nam od momentu, gdy szkoła nosi jego imię. Cytat widywany w Kąciku Patrona jest drogowskazem w naszym codziennym życiu. Wyrabiamy w sobie cechy, które posiadał Aleksander Kamiński, a w szczególności: pracowitość, życzliwość, oddanie oraz patriotyzm.

                 O patronie pamiętamy każdego dnia, ale  14 maja 2015 r. był dla nas szczególną datą. Obchodziliśmy w szkole DZIEŃ PATRONA. Uczniowie klas szóstych wraz z wychowawcami przygotowali uroczysty apel, upamiętniający życie, dokonania i twórczość Kamyka. Harcerze złożyli kwiaty i znicze w Kąciku Patrona.

                 Był to dzień niewątpliwie uroczysty i ważny dla uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły.  Aleksander Kamiński jest nie tylko Patronem ale  światłem i drogą w naszym codziennym życiu.

             

            Agata Głowacka

             

        • "Domy świata"
          • "Domy świata"

          • 11 maja 2015 r.

                 W Tygodniu Bibliotek klasa Ia odwiedziła Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubrańcu. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach, których tematem były „Domy świata”. „Odwiedzili” kwatery w Norwegii, Turcji, Kambodży, Chinach, a także w Mongolii. Wzięli udział w zabawach przygotowanych przez bibliotekarzy, takich jak: labirynt, projektowanie ogrodu na dachu domu, ciuciubabka. Jednym z zadań było zbudowanie jurty z klocków.

                 Uczniowie wyszli zadowoleni i z nowymi, interesującymi wiadomościami.

                 Wszystkim pracownikom biblioteki bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie i ciekawe zajęcia. 

            Iwona Walkowska

             

        • Z wizytą w TEATRZE
          • Z wizytą w TEATRZE

          • 8 maja 2015 r.

              8 maja br. uczniowie klas II i III szkoły podstawowej obejrzeli piękną i wzruszającą bajkę pt. „O Krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Młodzi widzowie poznali perypetie mądrego króla Krasnoludów – Błystka, zadziornego Podziomka i wielce uczonego Koszałka – Opałka. Doświadczyli również spotkania z wyniosłą i dumną królową Tatrą, która w konsekwencji okazała się nie tak straszna.

              Klasyczna bajka przedstawiona przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia dała młodym widzom niezwykłą porcję znakomitej zabawy i wzruszeń.

              Obejrzana baśń porusza najlepsze uczucia, budzi życzliwość zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pokazuje, że nie można być obojętnym na los innych, i że należy czerpać radość z bezinteresownej pomocy potrzebującym. Uczy szacunku do pracy, umiłowania piękna, współczucia i miłosierdzia.

             

            Patrycja Iglewska

        • Komu potrzebna jest historia?
          • Komu potrzebna jest historia?

          • 4 maja 2015 r.

                            Dla setek młodych ludzi 3 maja to jedna z wielu nic nie znaczących dat. Dziś, żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości.

                        W niedzielę obchodziliśmy 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            4 V  2015 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubrańcu  przypomnieli jak doszło do tego wielkiego wydarzenia. W programie artystycznym przypomnieli sytuację polityczną Rzeczypospolitej XVIII wieku, okoliczności uchwalenia Konstytucji, jej twórców oraz główne założenia. Zaprezentowali również piękne patriotyczne wiersze i piosenki związane z tą rocznicą. 
                        Podkreślili, że Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku podczas obrad Sejmu Wielkiego, uważana jest za pierwszą w Europie i drugą na świecie, nowoczesną ustawę zasadniczą. Pomimo krótkiego okresu obowiązywania, była niewątpliwie wielkim osiągnięciem narodu pragnącego zachować niezależność państwową. Reformy w niej zapisane stwarzały bowiem szansę na rozwój gospodarczy i polityczny naszego kraju
            Jednocześnie stała się wzorem postępowej myśli politycznej i inspiracją dla zwolenników demokratycznych przemian w całej Europie.

                        Czy w dzisiejszych czasach potrzebna nam jest historia? Z pewnością tak. Wsłuchując się w głos przeszłości, uczymy się rozumieć i mądrze kształtować teraźniejszość, bo przecież – jak powtarzał Jan Paweł II – "Tracąc pamięć, gubimy swoją tożsamość i wyrzekamy się cząstki siebie, być może tej najcenniejszej, bez której przestajemy rozumieć otaczający nas świat".                                                                            

            Izabela Gniewecka

             

        • Spektakle profilaktyczne  teatru "Kurtyna" z Krakowa
          • Spektakle profilaktyczne teatru "Kurtyna" z Krakowa

          • 30 kwietnia 2015 r.

              30 kwietnia br. gościliśmy w szkole Teatr „Kurtyna” z Krakowa. Aktorzy przedstawili trzy spektakle:

            „Zaczarowany bagaż”

            „Szkoła z klasą”

            „Najlepszy z najlepszych”

                Bajkę profilaktyczną „Zaczarowany bagaż” obejrzeli uczniowie klas I – III szkoły podstawowej. Kanwą spektaklu była historia o  niesfornym i krnąbrnym Adasiu, który poznaje dwie wróżki: Czarną Królową i Białą Królową. Od pierwszej otrzymuje niebezpieczne zadanie do wykonania i kłopotliwy zaklęty bagaż, a druga ...

             

        • Obchody „Dnia Patrona” w Publicznym Gimnazjum w Lubrańcu
          • Obchody „Dnia Patrona” w Publicznym Gimnazjum w Lubrańcu

          • 29 kwietnia 2015 r.

                  29 kwietnia br. w naszym gimnazjum obchodziliśmy „Dzień Patrona”. 11 lat temu, 16 października 2004r. szkole nadano imię Jana Lubrańskiego- biskupa, humanisty, doradcy króla Zygmunta Starego. Dzięki wybitnemu rodakowi 14 kwietnia 1509r. Lubraniec stał się miastem,  co spowodowało wzrost jego znaczenia i przyspieszyło rozwój. Ponadto biskup partycypował w kosztach wyposażenia kościoła parafialnego w naszym miasteczku, a w 1518r. wraz z bratem Mikołajem założył drugą w Rzeczypospolitej ordynację, która objęła Lubraniec i okoliczne wsie. Zasłynął także utworzeniem w Poznaniu  uczelni, zwanej od jego nazwiska Akademią Lubrańskiego.

                Aby przybliżyć społeczności szkolnej postać zasłużonego rodaka, uczniowie z kl. Ib pod kierunkiem p. Anny Chyba, z pomocą p. K. Jabłońskiej, p. P. Koprowskiego i p. K. Katolik przygotowali uroczystą akademię. Do uświetnienia obchodów przyczynili się właściwie wszyscy gimnazjaliści. Klasy I zaśpiewały  piosenki o Patronie, klasy II- przygotowały prezentacje multimedialne na temat działalności politycznej i fundacyjnej biskupa. Klasy III natomiast, w strojach z epoki,  barwnie zaprezentowały najważniejsze zasługi Jana Lubrańskiego: nadanie praw miejskich Lubrańcowi, wyposażenie kościoła parafialnego w naszym miasteczku i utworzenie Akademii Lubrańskiego. Jury najwyżej oceniło starania kl. Ic, IIIa i IIc. Zwycięzcy zostali nagrodzeni glejtami zwalniającymi całą klasę (w określonych dniach) z odpowiedzi ustnych i niezapowiedzianych klasówek.

                 Obchody „Dnia Patrona” z pewnością przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania gimnazjalistów życiem i dokonaniami Jana Lubrańskiego. To ważne, bowiem jak mawiał C. K. Norwid: „Aby wyznaczyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło”.

            K. Jabłońska

             

        • Zwiedzamy Sopot i Gdańsk (PSP)
          • Zwiedzamy Sopot i Gdańsk (PSP)

          • 24 kwietnia 2015 r.

                Wczesnym rankiem 24 kwietnia 2015 r. wyruszamy na wybrzeże. Po około 20 minutach jesteśmy już na autostradzie, skąd niczym strzała mkniemy wprost do Sopotu.
            Tu czeka na nas, jak wkrótce się okaże przesympatyczna pani przewodnik. A skoro Sopot, to oczywiście piękne, unikatowe, jedyne w całej Europie drewniane molo.
            Po drodze zatrzymujemy się pod Pomnikiem J.G. Haffnera, inicjatora i twórcy sopockiego uzdrowiska, mijamy Grand Hotel, w którym goszczą gwiazdy filmu, estrady, celebryci, biznesmeni, politycy. Tu doba hotelowa kosztuje od 800do 13000 złotych.
                Przemierzając sopockie uliczki dostrzegamy „krzywy domek”, taki sam, jaki malowaliśmy z panią na lekcjach plastyki.
                Z Sopotu udajemy się do Gdańska. Wędrówkę rozpoczynamy od Królewskiego Traktu biegnącego przez środek Głównego Miasta Gdańska. Z jednej strony wieńczy go Złota Brama, z drugiej zaś Brama Zielona. Tędy do miasta wjeżdżali monarchowie. Tutaj też mieszkali najzamożniejsi patrycjusze gdańscy. Niemal każda stojąca tu kamienica ma swoją własną ciekawą historię. Przy Drodze Królewskiej wznosi się też Ratusz Miasta, Dwór Artusa i Fontanna Neptuna, będąca od lat symbolem Gdańska.
                  Idąc długim Królewskim Traktem zmierzamy w kierunku rzeki Motławy, gdzie przycumował na dobre „Sołdek”, pierwszy zbudowany po II wojnie światowej w Polsce statek o napędzie parowym, z unikatową nitową konstrukcją. Dziś mieści się na nim Narodowe Muzeum Morskie. Jedna z największych atrakcji turystycznych Gdańska. „Sołdek” nie ma już dla nas tajemnic. Byliśmy na pokładzie, w ładowni, zwiedziliśmy kajuty, staliśmy za sterem statku.
                    Wędrówka dała nam się trochę we znaki, dlatego postanowiliśmy odpocząć i posilić się. A gdzie? Tu zdania były podzielone. Jedni wybierali KFC, inni zaś Mc Donald’s. Na szczęście udało nam się pogodzić lekko poróżnione strony. Kto wybierał Mc Donald’s szedł na lewo, a kto KFC na prawo.
                    I jeszcze coś, bez czego nie może zakończyć się żadna wycieczka, to oczywiście PAMIĄTKI – dla mamy, taty, siostry, brata.
                     Późnym popołudniem żegnamy malowniczy Gdańsk i udajemy się w drogę do domu.

             W wycieczce udział wzięli:
                        uczniowie klas IVa, Va, Vb szkoły podstawowej oraz Ib gimnazjum,
                        kierownikiem wycieczki była p. Joanna Wysota,
                        opiekunami: p. Marzena Nowodworska, p Agata Głowacka, p. Agnieszka Wichrowska. 

            Agnieszka Wichrowska

             

        • „Licz, zgaduj, kombinuj”!
          • „Licz, zgaduj, kombinuj”!

          •       Filip Pawłowski z klasy IB finalistą konkursu matematycznego „Licz, zgaduj, kombinuj”!

                W tegorocznej edycji konkursu matematycznego „Licz, zgaduj, kombinuj” organizowanego przez Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku nasze gimnazjum reprezentował Filip Pawłowski, uczeń klasy IB. Filip bardzo dobrze poradził sobie z zadaniami, które znacznie wykraczały poza poziom kształcenia w klasie pierwszej i uzyskał tytuł finalisty konkursu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

            Agnieszka Biernacka
            nauczyciel fizyki i matematyki

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia 2015 r.

            Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. w San Francisco, a obchodzony Dzień Ziemi 22 kwietnia wypromowany został przez Gaylorda Nelsona w USA. (źródło Wikipedia)

            Tegoroczna kampania Dnia Ziemi w Polsce obchodzona była pod hasłem "Z energią zmieńmy źródła" dotyczącym odnawialnych źródeł energii.

            W naszym gimnazjum także nie zapomnieliśmy o tym ważnym dniu i przygotowania do niego rozpoczęły się już w styczniu, kiedy to uczniowie klas pierwszych pod opieką i kierunkiem p. Moniki Lewandowskiej przygotowywali plakaty, prezentacje, makiety, referaty, inscenizacje dotyczące środowiskowych zagrożeń cywilizacyjnych (zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza, dziura ozonowa, globalne ocieplenie, kwaśne opady) i metod zapobiegania im. Niektóre prace były naprawdę bardzo dojrzałe.

            Na lekcjach z p. Katarzyną Katolik uczniowie także wykonywali plakaty i makiety promujące ochronę środowiska naturalnego.

            Pani Jadwiga Puchalska przeprowadziła w kwietniu konkurs.

            Nasza szkoła nie zapomina o ochronie środowiska przez cały rok. Samorząd Szkolny z opiekunką p. Małgorzatą Raszka zbiera zużyte baterie oraz plastikowe nakrętki, które trafiają do fundacji „Tęczowy parasol”, z którą współpracuje p. Monika Lewandowska.

            Najlepsze prace techniczno-plastyczne zostały umieszczone na gazetce szkolnej i przez cały kwiecień uczniowie mogli zapoznawać się z wytworami swoich szkolnych kolegów.

            Monika Lewandowska

               

        • Wizyta w TV "Kujawy"
          • Wizyta w TV "Kujawy"

          • 20 kwietnia 2015 r.

                  20 kwietnia br. grupa młodych reporterów z kółka dziennikarskiego wraz z opiekunem wybrała się do włocławskiej TV „Kujawy”, aby wziąć udział w warsztatach dziennikarskich. Zorganizowała je p. Monika Grzanka znana m. in. z programu pt.: „Grzanka z kulturą”.,,

             

             

             

             

        • GIM
          • GIM

          • 16 kwietnia 2015 r.

            Ukazał się nowy numer Gazety Inteligentnej Młodzieży ...

             

        • Wycieczka do Kujawsko - Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce (PG)
          • Wycieczka do Kujawsko - Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce (PG)

          • 15 kwietnia 2015 r.

              W ramach projektu unijnego uczniowie klas I – III gimnazjum wzięli udział w wycieczce. Gimnazjaliści zwiedzili Kujawsko – Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce.

                Z kolei w Kłóbce uczniowie zobaczyli jak wygląda dawna, przeważnie drewniana zabudowa wsi, tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców naszego regionu od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku.

              Wycieczkę z pewnością można zaliczyć do tych udanych.

            Patrycja Iglewska

        • 38 Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
          • 38 Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

          •    10 kwietnia 2015 r.

               Wzorem lat ubiegłych Publiczne Gimnazjum wzięło udział w 38 edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - eliminacje powiatowe. Zgodnie z regulaminem turnieju tylko 3 osoby mogły reprezentować daną szkołę dlatego też  w dn. 30.03.2015r. zostały przeprowadzone eliminacje wewnątrzszkolne. W gimnazjum do eliminacji przystąpiło 15 uczniów klas trzecich. W wyniku tych eliminacji wyłoniono najlepsza trójkę:

              I miejsce Albert Mieszkowski,

              II miejsce Jan Michalak,

              III miejsce Daria Rykowska.  

               W dniu 10 kwietnia w Kłóbce odbyły się eliminacje powiatowe zorganizowane przez Komendę Miejską PSP we Włocławku. Po eliminacjach uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na zwiedzanie skansenu oraz na wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Niezmiernie miło nam poinformować iż laureatem I miejsca w kategorii gimnazjum został Jan Michalak! Natomiast Albert Mieszkowski zdobył w tym turnieju III miejsce!

                Zawodnikom serdecznie gratulujemy a Jankowi życzymy dalszych owocnych zmagań na etapie wojewódzkim.

            Małgorzata Raszka

             

        • Targi zawodów
          • Targi zawodów

          • 9 kwietnia 2015 r.

               9 kwietnia b.r. klasy trzecie Gimnazjum wzięły udział w Targach Szkół zorganizowanych w Hali Mistrzów przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włocławku. Młodzież gimnazjalna mogła w ten sposób zapoznać się z ofertą szkół i zawodów na terenie Włocławka oraz Bydgoszczy.

               Wyruszyliśmy rano sprzed szkoły dwoma autokarami. Na targi pojechało 65 uczniów z naszego gimnazjum oraz 13 uczniów z Kłobi. Najpierw odbyło się oficjalne otwarcie Targów. Następnie przystąpiliśmy do zwiedzania stanowisk szkół, które się prezentowały i na różne sposoby zachęcały ewentualnych przyszłych uczniów. Po niespełna godzinie wyruszyliśmy do Zespołu Szkół Chemicznych i Zespołu Szkół Samochodowych gdzie odbywały się dni otwarte. Tam nasi uczniowie poznawali ofertę edukacyjną tych szkół.

            Organizatorem wyjazdu i kierownikiem był p. Wojciech Jabłoński. Klasami opiekowały się wychowawczynie: p. Agnieszka Biernacka, p. Sławomira Wiśniewska, p. Dorota Jankowska.

            Wojciech Jabłoński

             

        • Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych oraz 75 Rocznica Zbrodni Katyńskiej
          • Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych oraz 75 Rocznica Zbrodni Katyńskiej

          •  8 kwietnia 2015 r.

                Zespół Szkół w Kłobi, Lubranieckie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, Instytut Pamięci Narodowej oraz radny Rady Miejskiej w Lubrańcu Jacek Kowalewski zorganizowali  8 kwietnia 2015r. w sali widowiskowej LCDK  uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych oraz 75  Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Wzruszającą część artystyczną poświęconą pamięci ofiar Katynia oraz tzw. żołnierzy wyklętych ...

             

        • Zdrowie
          • Zdrowie

          • 7 kwietnia 2015 r.

                O tym, że zdrowe odżywianie jest bardzo ważne dla naszego organizmu wie niemal każdy. Niestety nie każdy odpowiednio się odżywia.

                  Zdrowie odżywianie, czyli prawidłowe odżywianie, to dostarczanie do organizmu jak największej porcji witamin.

            W ramach promowania zdrowego stylu życia w naszej szkole realizowane są następujące programy:

             „Trzymaj formę!” – w klasach I gimnazjum

             „Żyj smacznie i zdrowo” – w klasach III gimnazjum

              W ramach w/w programów gimnazjaliści biorą udział nie tylko w zajęciach dydaktycznych, ale i sportowych. Obchodzony 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia stał się doskonałą okazją do podkreślenia rangi zdrowego stylu życia. W tym dniu, dzięki sponsorowi p. J. Lewickiemu z Kłobi, obchodziliśmy w szkole „Dzień Jabłka”.

                Przed nami jeszcze konkurs i zawody sportowe. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wspólnej zabawy.

             

            Patrycja Iglewska
             pedagog szkolny

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Kamińskiego
      • ul. Nowa 6
        Urząd Miejski w Lubrańcu
        ul. Brzeska 49
        87-890 Lubraniec
        87-890 Lubraniec
        Poland
      • 054 286 21 67( szkoła),
        054 286 21 29, 054 286 20 13,
        054 286 20 17,
  • Galeria zdjęć

      brak danych