Światowy Dzień Ziemi 2021
Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, oraz placówek oświatowych.
Od czego się wszystko rozpoczęło? W styczniu 1969 roku doszło do największej katastrofy ekologicznej w dziejach Stanów Zjednoczonych. U wybrzeża Santa Barbara wyciekło 100 tysięcy baryłek oleju. Doprowadziło to do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz wielu innych morskich zwierząt. Przyczyniło się również do dewastacji środowiska na długie lata. Katastrofalne skutki tego wydarzenia bardzo mocno poruszyły amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona i dały początek międzynarodowego ruchu na rzecz edukacji ekologicznej. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r.
Pierwszy Dzień Ziemi był obchodzony 50 lat temu – 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Już 20 lat później, w 1990 roku, Dzień Ziemi zaczęto obchodzić na całym świecie, również w Polsce.
W 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.
Celem akcji jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety.
Dzień Ziemi jest uważany za największe ekologiczne święto świata.
Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym.
Choć tegoroczny Dzień Ziemi będzie cyfrowy, cel pozostaje ten sam: zmobilizować świat do podjęcia najbardziej znaczących działań w celu dokonania zmian.
Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju.
Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego, a zdrowiem i życiem ludzi.
Kilka podstawowych rad dla nas jak dbać o Ziemię również podczas kwarantanny:
- Segreguj śmieci.
- Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia.
- Oszczędzaj wodę i światło.
- Robiąc zakupy weź własną torbą.
Małgorzata Raszka